Sık Sorulan Sorular

(1) Belediye de çalışmak istiyorum. Buradan başvuru yapabilir miyim?

Kariyer Merkezi yalnızca firmalardan gelen talepler doğrultusunda yönlendirme gerçekleştirebilmektedir. Belediye alımları ile ilgili süreçlerin gerçekleştirilmesinden sorumlu değildir.

(2) Başarılı Bir İş Görüşmesi İçin Tavsiyeler

İş görüşmelerine katılmak hepimiz için büyük bir korku olmuştur. Bu korkuları birlikte yenebilmek ve aslında o kadar da korkulacak bir durum olmadığını görebilmek için sizlere yardımcı olabilecek küçük tavsiyelerden oluşan bir yazı hazırladık. Bir görüşmeye nasıl hazırlanacağız, iş ve şirketle ilgili nasıl araştırma yapacağınız, mülakat sorularına nasıl cevap vereceğiniz, mülakata nasıl gireceğinizi ve görüşme sonrasında nasıl takip edileceğini ve daha fazlasını bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

(3) Başvuru Süreci Nasıl Gerçekleşmektedir?

Kariyerpendik.com sitemize kaydınızı yaptıktan sonra size uygun açık iş ilanları kısmında ki başvuru yap bölümünden başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuruda bulunmuş olduğunuz firma size en kısa süre içinde dönüş sağlayacak olup görüşme yapabilmek için sizleri firmaya davet edebilecektir.

(4) İnternetten İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş arama siteleri, iş arayan ve eleman arayan kullanıcıları bir araya getirmektedir. Online iş bulma platformları; her konumdaki kullanıcının erişebileceği kullanım kolaylığında tasarlanmıştır. Ancak online platformda iş başvurusu yaparken bilinmesi gereken belli başlı kurallar mevcuttur. Özgeçmiş hazırlarken dikkat edilmesi gereken detaylar ve izlenmesi gereken yollar hakkında bilgi edinmeniz için sizler için bu yazıyı hazırladık. Zahmetli ve yorucu bir durum olan iş arama süreci doldurulması gereken formlar sebebiyle de iş arayanları bunaltmaktadır. Oysa ki, kullanım kolaylığına sahip iş bulma siteleri; pratik kullanımı sayesinde hızlıca iş bulmanıza imkan sağlamaktadır. İş arama sitelerini kullanabilmek ve mülakatlarda kendinizi ifade edebilmek için temel düzeyde Türkçe bilmeniz gerekmektedir. Türkçe kendini ifade edebilme bilgisi sizi mülakatlarda da ön plana çıkaracaktır.

(5) Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları

Bir iş görüşmesine gittiğimiz de insan kaynakları görevlisinin bize yöneltebileceği sorular ve vermemiz gereken cevaplar nelerdir. Hadi bunlara bir göz atalım.

1. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Bu soruda sizden öğrenilmek istenen, görüşme yaptığınız pozisyon ve eğitiminizin, iş deneyimlerinizin ve profesyonel yeteneklerinizin uyumunu görmektir.

2. Bize tecrübelerinizden bahseder misin?

Bu soruda işe alım için adayın iş geçmişini detaylı bir şekilde aktarması beklenir.

3. Neden burada çalışmak istiyorsun? Bu işi neden istiyorsun?

Gerçekten bu işe uygun musun? Gerçekten bu şirkette kalmaya niyetin var mı yoksa bir görmek mi istedin? İşe alımcının gerçekte öğrenmek istediği konu budur.

4. Zayıf yönlerin var mı?

Asıl sorulmak istenen sorular, “Kendinin farkında mısın? Daha iyi olmak için çaba harcıyor musun?” dur. Gerçek hayattan alıntı yaparak ufak bir zayıflığından ve sonra bunun üzerine çalışarak nasıl iyileştirdiğinden ve öğrendiğinden bahset.

5. Neden bu iş için seni seçmeliyiz?

Bir işe alım uzmanı seni neden işe alalım sorusu sorduğunda işverene şirkete ne sunacağını anlatan kısa ve öz bir satış konuşması yapman gerekir. Bu soruyu cevaplamanın en iyi yolu becerilerinle ve başarılarınla alakalı örnekler vererek pozisyon için en iyi aday olduğunu kanıtlamaktır.

6. 5 yıl içinde kendini nerede görüyorsun?

Aslında insan kaynakları çalışanlarının artık pek tercih etmediği bir soru olsa da hala karşımıza çıkmakta olan bir soru örneğidir. Asıl sorulmak istenen: Başvurduğun pozisyon kariyer hedeflerine gerçekten uyuyor mu?

7. Seni en çok ne motive eder?

Kendi kendine doğru düzgün çalışıyor musun, yoksa seni birileri sürekli yönlendirmeli mi? Yine tuzak sorulardan biri ile karşı karşıyasın. İdeal bir çalışan kendi kendine motive olur, yöneticisinin ya da iş arkadaşlarının kendisini harekete geçirmesine ihtiyaç duymaz. Sen de ideal bir çalışan olarak belirli bir hedefin olduğunda motive olduğunu, kendini ve yeteneklerini geliştirmenin seni motive ettiğini söyle.

8. Maaş beklentin nedir?

Ücretle ilgili konuşmaya başlamadan önce pozisyonunun değerini bilmen gerekir. Maaşları araştırmak için vakit harca. Ne kadar kazanabileceğini öğrendikten sonra bu rakamı nasıl elde edebileceğini de düşünmen gerekir.

9. En büyük başarın nedir?

Bu tür sorulara cevap vermenin en iyi yolu başvurduğun iş pozisyonuyla uyumlu olabilecek başarılarından bahsetmektir.

10. En büyük başarısızlığın nedir?

Bu soruda öğrenilmek istenen senin farkındalığın, kendini bilmendir. Herhangi bir başarısızlığım olmadı gibi bir cevap verme. Mülakat öncesinde mutlaka bir yanıt hazırla. Olumsuz bir yanıtı var gibi görünen bu soruya uygun bir yanıt vermek, aslında senin tecrübe kazandığını göstermen için önemli bir fırsat.

(6) İşsizlik Ödeneği Nasıl Alabilirim?

İşsizlik Ödeneği

İşsizlik Ödeneğinin Tanımı

Sigortalı işsizlere yasada belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için belirli süre ve miktarda yapılan ödemedir.

İşsizlik Ödeneğinden Yararlanma Koşulları

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak

İşsizlik Ödeneğine Başvuru

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır.

İşsizlik Ödeneğine Hak Kazananlara Sunulan Hizmetler

İşsizlik Ödeneği

Genel Sağlık Sigortası Primleri

Yeni bir iş bulma

Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi

İşsizlik Ödeneğinin Süresi

hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

(7) SGK hizmet dökümü nasıl alınır?

Hizmet dökümü belgesi; SGK borç sorgulama, emekli maaşı sorgulama ve hesaplama gibi uygulamalarda kullanılabilen bir belgedir. Bu belge ile ikramiye hesaplama, kıdem hesaplama da yapabilirsiniz. Ayrıca vize alma sürecinde ve mahkeme gibi bir çok resmi kurumda da kullanılabilmektedir.

SGK hizmet dökümü, turkiye.gov.tr internet sitesinden e-Devlet uygulamasına giriş yapılarak alınır. Uygulamaya giriş yapıldıktan sonra, e-Hizmetler bağlantısı açılır. “Sosyal Güvenlik Kurumu” menüsünden 4A, 4B ve 4C hizmet dökümü bağlantılarıyla SGK Hizmet dökümü sorgulaması yapılabilir. Bu belgeyi dilerseniz “YAZDIR” diyerek inceleyebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden yazdırılan hizmet döküm belgesi genellikle barkodsuzdur. Ancak kamu kurum ve kuruluşlarına ibraz durumu söz konusu olduğunda barkodlu belge istenmektedir. Eğer barkodlu olarak çıktı almak istiyorsanız “Barkodlu Belge Oluştur” demeniz yeterlidir. Bunun dışında, ana sayfada bulunan arama kutucuğuna “SGK hizmet dökümü ya da Sosyal Güvenlik Kurumu” yazılarak da işlem yapılabilir.

(8) Mesleki Kurslara Nasıl Başvurabilirim?

Pendik belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü olarak Pendik İşkur Hizmet Merkezi ve Pendik Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile Meslek kursları düzenlemekteyiz. Pandemi süreci gözetilerek yüzde 50 kapasite ile sınırlı kurslarımız Kavakpınar Ahmedi Hani kültür merkezi, Velibaba Ali Ulvi Kurucu Bilgi Evi, Çamlık Engelsiz Yaşam Merkezi, Dumlupınar Hamit Aytaç Kültür merkezi ve Güllübağlar Hüseyin Vassaf Bilgi Evi’nde devam etmektedir. Başvurular Pendik Belediyesi İnternet sitesi ile Sosyal medya hesaplarından ilana çıkıldıktan sonra yapılabilinmektedir. Kurs sonunda Pendik Halk Eğitim Müdürlüğünce yapılan sınav ve devam etme kriterlerini başarı ile geçen kursiyerlere M.E.B onaylı sertifika verilecektir.

Detaylı bilgi için 4448180 – 2893.